Ministerialna akcja „Razem na święta”

logo

“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”

(Flora Edwards)

Dzielenie się z innymi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu. Zawsze można czymś się podzielić, a pomoc innym może wyzwolić w nas ogromne pokłady pozytywnej energii. Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy niejednokrotnie  przekonali się, że bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi  nie wymaga ani wiele czasu, ani pieniędzy. Może natomiast wywołać uśmiech na twarzy a nawet zmienić czyjeś życie…

Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby pochylić się nad potrzebującymi. Dlatego dzieci i młodzież naszej szkoły chętnie wtedy podejmują różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc innym.

Już w listopadzie rozpoczęła się zbiórka odzieży, plecaków i termosów pod hasłem „Ciepło dla osób bezdomnych „. Na apel o pomoc odpowiedzieli nie tylko uczniowie, ale także wiele osób z naszej społeczności lokalnej. W ramach akcji  „Nasza Paka” każda klasa przygotowała paczki pełne słodyczy i zabawek, które przekazane zostały do MOPS-u, a stamtąd trafiły  do dzieci z terenu naszej gminy. Uczniowie naszej szkoły jako wolontariusze wspomagali także panie z Parafialnego Zespołu Caritas podczas corocznej zbiórki żywności „Tak! Pomagam!”.

Pomocą objęliśmy nie tylko potrzebujących z terenu naszego miasta. Samorząd Uczniowski w ramach programu UNICEF zorganizował także kwestę na „Prezent bez pudła”, chcąc okazać wsparcie i solidarność z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Pieniądze przeznaczono na  szczepionki przeciw gruźlicy, błonicy, krztuścowi i tężcowi, tabletki przeciwmalaryczne, saszetki ORS chroniące przed odwodnieniem oraz  skakanki, które sprawią dzieciom radość i zapewnią beztroską zabawę.

Uczniowie nie zapomnieli też o naszych milusińskich – blisko przez dwa miesiące trwała  zbiórka  żywności, zabawek i koców dla podopiecznych brzeskiego schroniska „Przytul psisko„, aby choć trochę uchronić zwierzaki przed skutkami zbliżającej się zimy.

Wiedząc, że pomoc to niekoniecznie materialny przedmiot, ale także uśmiech i życzliwość na co dzień – organizowaliśmy  między-klasowe mikołajkowe wyjazdy integracyjne, klasowe wigilie, a do współpracy w organizacji Jasełek zaprosiliśmy podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wspólne występy (na spotkaniu opłatkowym WTZ i w szkole) były ogromnym wyzwaniem i przeżyciem zarówno dla uczniów naszej szkoły jak i uczestników warsztatów. Wywołały wiele radości z możliwości wspólnego przeżywania nadchodzących świąt i wiele pozytywnych emocji. I o to właśnie chodziło! Warto pomagać!

Najpiękniej ujęła to Matka Teresa z Kalkuty:

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.”

J.T.